تبلیغات

یامهدی ادرکنی - شخصیت امام علی از دیدگاه دیگر معصومین

یکشنبه 31 شهریور 1387 - 09:09 ق.ظ


براتون شخصیت امیرالمومنین امام علی را از دیدگاه دیگر ائمه میزارم

3تاصلوات برای تعجیل در فرج آقا یادتون نره 

«امام علی در (ع) از دیدگاه معصومین و شخصیت ها»

حضرت فاطمه(س)

حضرت فاطمه(س) از زبان رسول اللّه درباره علی علیه السلام می‏فرمایند:

«ای فاطمه از کرامت‏های خداوند عزوجل بر تو این است که تو را به ازدواج کسی در آورد که اولین مردی است که به اسلام گروید و او داناترین و صبورترین مردم است. خداوند هنگامی که در مرحله اوّل نگاهی بر گستره خاک افکند، مرا برگزید و به رسالت مبعوث فرمود و آنگاه بار دیگر نگاهی کرد، علی علیه السلام را انتخاب فرمود و به من وحی فرستاد که تو را به ازدواج او در بیاورم و او را وصی و برادر خود قرار دهم».(1)

امام حسن علیه السلام

امام حسن مجتبی علیه السلام پس از شهادت حضرت علی علیه السلام برای مردم سخنرانی کرد و پس از حمد و ثنای الهی فرمودند: «براستی که در این شب مردی از میان ما رفت که گذشتگان در عمل بر او پیشی نگرفته و آیندگان به او نرسند. رسول خدا صلی الله علیه و آله در جنگ‏ها پرچم خود را به او می‏سپرد و او در حالی که جبرئیل در طرف راست و میکائیل در سمت چپ او بود، با فتح و پیروزی باز می‏گشت. هنگامی که از دنیا رفت دینار و درهمی از خود باقی نگذاشت؛ جز هفتصد درهم که از عطایای او زیاد مانده بود و می‏خواست با آن خدمتکاری برای خاندانش خریداری کند...». (2)

امام حسن مجتبی علیه السلام از قول پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:

«روزی پیامبر فرمودند: «سید و سالار عرب را بگوئید که نزد من بیاید». عایشه گفت: آیا شما سیّد و سالار عرب نیستید؟ فرمود: من سیّد و سالار فرزند آدم و علی سیّد و سالار عرب است. هنگامی که امیرالمؤمنین آمدند، رسول اللّه دستور داد که انصار نزد ایشان حاضر شوند. هنگامی که حاضر شدند، فرمود: ای انصار آیا می‏خواهید که من شما را به چیزی رهبری کنم که با وجود آن هرگز گمراه نگردید؟ گفتند: بلی ای رسول خدا حضرت فرمود: آن چیز دوستی علی بن ابیطالب است. او را دوست داشته باشید به همان میزان که مرا دوست دارید و او را گرامی بشمارید به همان نحوی که مرا بزرگ و گرامی می‏شمرید. بدانید که این پیامی را که به شما دادم، از سوی جبرئیل بوده است».(3)

امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام در رابطه با فضایل علی علیه السلام از رسول خدا این گونه روایت می‏کند:

جبرائیل روزی بر من نازل شد در حالی که بسیار مسرور و خوشحال بود. گفتم: ای حبیب من چه اتفاق افتاده که تا این حدّ خوشحال هستید؟ گفت: ای محمد! چگونه مسرور و خوشحال نباشم، در حالیکه چشمان من به مواهبی که خدا به برادر و پیشوای امتت علی بن ابی طالب عنایت فرموده است، تازه و روشن گردیده است. من دلایل آنرا پرسیدم و جبرئیل در جواب گفت: به عبادت‏هائی که دیشب بجای آورد. خداوند بر فرشتگان و حاملین عرش فخر نمود و فرمود: ای ملائکه من بنگرید به حجّت من در روی زمین بینید چگونه گونه‏های خود را به پاس عظمت و جلال من به روی خاک می‏ساید! من شما را گواه می‏گیرم که او پیشوای آفریدگار و جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله و سید سالار همگی مردمان است.(4)

امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام در رابطه با فضایل علی علیه السلام از رسول خدا این گونه روایت می‏کند:

ای علی تو برادر من هستی و من برادر تو هستم؛ من برای نبوت برگزیده شده‏ام و تو برای امامت انتخاب شده‏ای؛

من و تو پدر این امت هستیم و تو وصی من هستی و وارث من و پدر فرزندان من؛ پیروان تو، پیروان من و دوستان تو، دوستان من و دشمنان تو دشمنان من‏اند و تو در کنار حوض کوثر همنشین منی و در مقام محمود مونس و در آخرت صاحب لوای من هستی. همانطور که در دنیا صاحب لوای من بودی...». (5)


::متن کامل::

 مطلب شماره 394 | توسط بهمن قربانی در شنبه 30 شهریور1387 |   پیشنهادات

اعمال شب‌های قدر

موضوع: مطالب ویژه ماه مبارک رمضان

 

 اعمال شب‌های قدر

شب  19 :

اول شبهاى قدر است و شب قدر همان شبى است كه در تمام سال شبى بخوبى و فضیلت آن نمیرسد و عمل در آن بهتر است از عمل كردن و هزار ماه و در آن شب تقدیر امورات سال میشود و ملائكه و روح كه اعظم ملائكه است در آن شب باذن پروردگار بزمین نازل میشود و بخدمت امام زمان ع  مشرف میشوند.

1- غسل است و بهتر آنستكه مقارن غروب آفتاب غسل كند كه نماز مغرب را با غسل بخواند.
2- دو ركعت نماز است . در هر ركعت بعد از حمد) هفت مرتبه (توحید و بعد از فراغ هفتاد مرتبه استغفرالله و اتوب الیه .


3- قرآن مجید را بگیرد و بگشاید و بگذارد در مقابل خود و بگوید:


"اللهم انى اسئلك بكتابك المنزل و مافیه اسمك الاكبر و اسمائك الحسنى و ما یخاف و یرجى ان تجعلنى من عتقائك من النار  "


پس هر چه حاجت دارد بخواهد.


4- آنكه مصحف شریف را بگیرد و بر سر گذارد و بگوید:


" اللهم بحق هذا القران و بحق ارسلته به و بحق كل مؤ من مدحته فیه و بحقك علیهم فلا احداعرف بحقك منك  "

 

پس ده مرتبه بگوید. بك یاالله و ده مرتبه بحمده پس هر یك از معصومین را نام برد و ده مرتبه بگوید تا بحجة بن الحسین علیه السلام برسد. آنوقت حاجت خود را از خدا بخواهد.

 

شب 20 :

نمازش هشت ركعت است بعد از حمد بهر سوره اى میسر شود.

 

شب 21 :  

فضیلتش زیادتر است از شب نوزدهم و باید اعمال آن شب را از غسل و احیا و زیارت امام حسین (ع ) و نماز هفت قل هو الله و قرآن سرگفتن و صد ركعت نماز دعاى جوشن و غیرها در این شب بعمل آورد و نماز امشب هشت ركعت است به حمد و هر سوره اى كه میسر است و از این شب شروع میشود.

در این شب حمادبن عثمان  بر حضرت صادق ع  وارد شد. حضرت سئوال كرد كه غسل كرده اى . عرض ‍ كرد بلى . پس حضرت حصیرى طلبید و حماد را نزدیك خویش خواند و مشغول نماز گردید و پیوسته آنحضرت نماز خواند و حماد نیز خود را بآنحضرت چسبانیده بوده و نماز میخواند تا از نمازهاى خود فارغ شدند. پس آنحضرت دعا كرد و جماد آمین گفت تا صبح طلوع كرد. آنجناب اذان و اقامه گفت و بعض غلمان خود را طلبید و پیش ایستاد و نماز صبح خواند در ركعت اول حمد و انا انزلناه  و در دوم حمد و توحید خواند و بعد از نماز مشغول به تسبیح و تقدیس و مسلمات شد. پس سر به سجده نهاد و بمقدار یك ساعت بجز چیزى از آنجناب شنیده نشد. پس از آن ، این دعا را خواند:


"لا اله انت مقلب القلوب و الابصار "


شب  22 :


نمازش هشت ركعت است به حمد و هر سوره كه خواهد و غسل و دعاهاى این شب را بعمل آورد.

 

شب23 :

از دو شب قدر سابق افضل است و از احادیث بسیار مستفاد میشود ك شب قدر همین شب است و این شب جهنمى است و در این شب جمیع امور بر وفق حكمت مقدر میگردد. و از براى این شب غیر از اعمالیكه با دو شب سابق مشترك است چند عمل دیگر است  :


1- خواندن سوره عنكبوت  و روم  كه حضرت صادق (ع ) قسم یاد فرمود كه خواننده این دو سوره در این شب از اهل بهشت است .


2- خواندن سوره حم دخان  .


3- خواندن انا انزلناه  .

نماز امشب هشت ركعت است به حمد و هر سوره كه میسر شود علامه مجلسى  فرموده كه هر مقدار قرآن كه ممكن باشد در این شب بخوانند و دعاهاى صحیفه كامله را بخوانند، خصوصا دعاى مكارم الاخلاق و دعاى توبه و روزهاى این شبها را نیز باید حرمت داشت و بعبادت و تلاوت و دعا بسر آورد. زیرا كه در احادیث معتبر، وارد شده است كه روز قدر در فضیلت مثل شب قدر است انتهى .

 


[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[محمدرضا ناظم الرعایا | لینک ]
نوشته های پیشین ...

Powered by WebGozar

Google Page Rank